Yatak yarasının Önlenmesinde Tempur’un ÖnemiImportance of Tempur in Preventing Bed Sores

TEMPUR-decubit-logo

Yatak Yarası – Bası Yarası (Dekubit) Nedir? Nasıl Oluşur?

decubit Yatak yarası ya da diğer adıyla  bası yarası uzun süreler boyunca yatmak zorunda kalan hastalarda ortaya çıkan, vücudun aynı pozisyonda uzun süre kalması sonucunda fazla basınç alan vücut bölgelerindeki  kan dolaşımının aksaması sonucu ortaya çıkan yaralardır. Hem hasta hem de yakınları için son derece rahatsızlık yaratan bir durumdur.

Vücudun bir bölgesinin fazla basıya maruz kalması sonucunda aksayan kan dolaşımı, bası alan noktada dokuların ölmeye başlamasına ve başlangıçta sadece hafif bir renk değişikliği ile olarak ortaya çıkan bu durumun,  basının devam etmesi ile daha da kötü bir hal almasına ve ciddi tıbbi sonuçlar doğurabilmesine yol açar.  Bası yaraları hafif bir renk değişikliğini takiben, ilk önce cildin bütünlüğünde bozulmalara, deride soyulmaya, yaralara ve sonra da cilt renginin beyaza dönüşmesine yol açar.

Yatak yaralarının yaşlı hastalarda çok daha yaygın olarak görüldüğü doğrudur ancak genç hastalarda da görülebilen bir durumdur.  Yaraların asıl sebebi vücudun, yatakta uzun süre aynı pozisyonda kalınması durumunda, yatan kişiyi otomatik olarak yatakta dönmeye  ve yatış şeklini değiştirmeye iten içgüdüsel algılama sisteminin bozulmuş olması veya işleyememesidir. Örneğin, bir trafik kazası sebebiyle oluşan kırıkların tedavisi için çok uzun süre aynı pozisyonda yatmak zorunda kalan bir hastada ya da sinir harabiyeti sebebiyle vücudun bir bölgesindeki fazla basıyı algılayamayan bir hastada ya da çektiği ağrılar sebebiyle yatakta pozisyonunu değiştirmeye gücü yetmeyen yaşlılarda bu yaralar ortaya çıkabilecektir. he TEMPUR Material is a visco elastic, temperature sensitive open cell material.

Tempur yatakların bası yaraları açısından önemi  de bu noktada başlar: Tempur yataklar, vücudun herhangi bir bölgesinin yatış sırasında aldığı basıncı benzersiz bir şekilde emer, azaltır ve yatağın tüm yüzeyi boyunca eşit şekilde dağıtır.  Böylece tek bir noktanın çok fazla basınç alması engellenmiş olur. Yatağın ayrıca açık hücreli ve hijyenik yapısı da optimum iyileşme koşullarını hazırlar.

olaganbasinc-tr

tempurdakibasinc-tr NASA-cert-logoTEMPUR materyali NASA araştırmaları sonucunda elde edilen teknolojik bilgi ve malzemeye dayanarak üretilmiştir.

NASA uzay gemilerinin uzaya fırlatılmaları esnasında ortaya çıkan ve astronotlar için çok büyük sıkıntı yaratan yüksek basıncı emerek azaltacak bir malzeme geliştirilmesini amaçlamış ve nitekim bu araştırmalar sonucunda geliştirilen Tempur malzemesi de, bu amacı benzersiz şekilde yerine getirecek özelliklerle donatılmıştır.   tempur-hucreleri

Tempur malzemesinin açık hücreli molekül yapısı ve sadece yer çekimine göre değil sıcaklığa göre de vücudun şeklini alabilmesi, vücut üzerindeki bir basıncın çok etkili bir şekilde emilmesi, azaltılması ve eşit şekilde tüm Tempur yüzeyine yayılması ile sonuçlanır.

Bu yayılma sayesinde de vücudun herhangi bir noktasının aldığı basınç son derece düşük bir miktara inmektedir. Tempur yatağın, normal bir yatağa göre büyük farklar içermesinin nedeni budur. NASA’nın astronotların aldığı basıncı indirgemek için yaptığı bu çalışmalar pratik olarak günümüz dünyasında hastalarda çok büyük bir sorun olan yatak yarası için çok etkili bir yatak tipinin de doğmasına yol açmıştır. Nitekim Tempur yatak hastalarda vücut yatış şekli değişmese dahi, herhangi bir  bölgenin aldığı basıncın çok daha az olmasına ve dolayısıyla yatak yaralarının oluşması için şartların çok daha az oluşmasına; iyileşmenin ise gözle görülür bir şekilde hızlanmasına  yol açmaktadır.

(Örneğin: 31 Ocak 2013 tarihinde, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Hastanesi tarafından şirketimize iletilen bir yazıda, çocuk yoğun bakım ünitesinde trafik kazası sebebiyle 2 ay tedavi görmüş küçük yaştaki bir hastada ortaya çıkan yatak yaraları için Tempur yatak kullanılmaya başlanıldığı ve bunun sonucunda yaraların iyileştiği ve yeniden oluşmadığı belirtilmektedir. Anılan hastane bu sonuç üzerine yoğun bakımda uzun süre tedavi gören hastalar için Tempur yatağın uygun olduğunun tespit edildiğini yazılı olarak ifade etmiştir.)

TEMPUR-yatis-pozisyonu

Tempur-ucuyormus-gibi TEMPUR yataklar, hem ülkemiz hem de dünya kamuoyunda “uçuyormuş hissi veren” ve benzersiz konfor sağlayan yataklar olarak bilinmektedir. Oysa ki Tempur yatakların tıbbi açıdan sağladığı fayda, sadece konforlu bir yatak olmasının çok ötesindedir. Tempur yatağın yatak yaralarının oluşmasını önleyen ve iyileşmesini hızlandıran etkisi, hasta tedavisinde çığır açan ve  hastane maliyetlerinin anlamlı ölçüde düşmesine yol açan sonuçlar doğurmaktadır.  tempur-medikal-ameliyathane-seti

Bu çerçevede, sadece hasta yataklarında değil, ameliyathane masalarında da Tempur malzemesinin kullanımı önemli farklılıklar yaratmaktadır. 7-8 saat gibi uzun saatler süren ameliyatlara maruz kalan hastalarda yatak yarası ortaya çıkma oranı son derece yüksektir.

Yapılan bilimsel araştırmalar, Tempur malzemesinden yapılmış ameliyat masalarında yapılan ameliyatları takiben yatak yarası oluşma oranlarının da anlamlı derecede düşük olduğunu göstermektedir. Buna ilaveten, ABD’de yapılan ve 225 $ ile 13.000 $ arasında değişen fiyatlara sahip çeşitli yatakların,   basınç azaltma özellikleri sayesinde sağladıkları faydalar, yatak alım maliyetleri ve kullanım ömürleri  birlikte değerlendirilerek yapılan bir araştırmada, günlük maliyeti en düşük yatak olduğu tespit edilmiştir. (Ref: @2000 Gail Smith ve Rick Fontaine Araştırması) Tüm bu sebepler, Tempur yataklarının ülkemizde de  hastanelerin yoğun bakım,  üniteleri, organ nakil gibi bölümlerince çok iyi tanınan ve talep edilen bir yatak olmasına yol açmaktadır.

(Bakınız Türkiye’de Tempur yatak kullanan hastane referanslarımız)

Ayrıntılı bilgi ve sipariş için
Tel: (216) 623 10 85