Yatak Yarası (Dekubit) Evreleri Nelerdir?What are the Stages of Bedsores (Decubitus)?

 

1. Evre:

yatak-yarasi-1-evre3

yatak-yarasi-2-evre

Bu evrede, cildin rengi ve dokusu değişmiş fakat doku  bütünlüğü bozulmamıştır. Cildin üzerindeki bası kaldırıldığında, cildin normale dönmesi otuz dakikadan daha fazla sürer. Cilt yüzeyinin maruz kaldığı basınç kaldırılabilirse cildin  iyileşmesi ve normale dönmesi kolaylıkla sağlanabilir.

2. Evre:

yatak-yarasi-1-evre

yatak-yarasi-2-evre3

Bu evrede cilt üzerinde yüzeysel kayıplar başlamıştır. Buna ciltte şişlikler ve ağrı eşlik edebilir. Bu noktanın aldığı baskı azaltıldığı takdirde, yatak yarasının nispeten kısa bir sürede iyileşmesi mümkündür.

 


3. Evre:

yatak-yarasi-3-evreyatak-yarasi-3-evre3

Bu evreye gelindiğinde cildin üzerinde derin bir çukur oluşur. Doku kaybı artık ilerlemiş bir aşamadadır. Bu evrede enfeksiyon kapma riski de artar. Yaranın içerisinde doku ölümü ilerlediği için ağrı hissi kalmamıştır. Sinir lifleri ölmüştür. Akıntı veya kötü koku var ise bu  genelde bir enfeksiyonun belirtisidir. Baskının kaldırılması halinde ve tedavinin hassas şekilde sürdürülmesine rağmen iyileşme aylar sürer.

4. Evre:

yatak-yarasi-4-evre

Bu evrede cilt yüzeyinden kemiğe kadar olan bölgedeki tüm dokular hasar görmüş durumdadır ya da doku ölümü gerçekleşmiştir. Bu bölgedeki baskı giderilse dahi tedavi çok zahmetli ve çok uzun sürelidir.

yatak-yarasi-4-evre2


Dekubit ülserinin önlenmesi ve oluşan yaraların daha hızlı iyileşebilmesi için, hastanın yatakta ya da tekerlikli sandalye kullanıyorsa sandalye üzerinde maruz kaldığı basıncın azaltılması gerekmektedir.

Tempur-karsilastirma

TEMPUR Medikal ürünler, bu açıdan yatak yaralarının oluşmasını önleyici ve iyileşmeyi hızlandırıcı bir etki yapmaktadır. Bunun sebebi TEMPUR Med materyalinin benzersiz basıncı emme, basıncı azaltma ve yatak yüzeyine eşit şekilde yayma özelliğidir. Bu yöntemle hastanın vücudunun tek bir noktası yoğun basınca maruz kalmaz, basınç tüm vücuda eşit şekilde ve miktarı son derece azaltılmış olarak yayılır. Bu da yatak yaralarının iyileşmesini hızlandırıcı etki yapar.

Yatak yaralarına sahip ya da bu riski taşıyan hastalar için TEMPUR-Med ürünleri hem iyileşmeyi hızlandırıcı hem de uzun hastanede kalış süresini ve bakım maliyetini düşürücü etki yapacaktır.

Sipariş vermek için lütfen bizimle temas kurunuz:

Tel: (216) 623 10 85