TV Koltuğu – Sıkça Sorulan SorularTV Chair – Frequently Aksed Questions

Eurostrong® koltuk kimler için uygundur?

Eurostrong® koltuk her yaştakiler için mükemmel bir konfor sunar. Her yaştakiler, çocuklar, gençler ve yaşlılar keyifle kullanabilirler. Koltuk yaşlılar ve engelliler için ayrıca ek faydalar sağlamaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus, tüm elektrikle çalışan cihazların kullanımında olduğu gibi, küçük çocukların koltuğun motor, masaj ve ısıtma fonksiyonlarını bir yetişkinin refakati olmadan kullanmamaları gerektiğidir.

Koltuğun yaşlı ve hastalar için ek faydaları var mıdır?

Evet Eurostrong ® koltuk yaşlılar ve rahatsızlığı olanlar tarafından “rehabilitasyon koltuğu” ya da “hasta koltulğu” olarak kullanılmaktadır.Koltuğun yaşlı ve rahatsızlığı olanlar için sağladığı faydalar, konforunun çok ötesinde, büyük faydalar şeklinde ortaya çıkmaktadır. Kullananların tümü son derece memnun olduklarını, bu koltuk olmadan yaşamayı neredeyse artık düşünemediklerini ifade etmektedirler. Koltuk yaşlılar ve hastalar ile bu kişilerin bakımını üstlenen kişilerin hayat kalitelerine son derece olumlu katkılarda bulunmaktadır. sevil-hn-annesi-4kk

Örneğin, Alzheimer, parkinson, MS, bel ve diz gibi rahatsızlıkları olanlar genelde yatak odasına bağımlı halde yaşamak zorunda kalmaktadırlar. Bu kişiler büyük zahmetlerle aile fertleri ile birlikte olmak için salona gelseler dahi, kısa bir süre içinde tekrar dinlenme veya uyuma ihtiyacı duymakta, ya da oturdukları yerde uyuya kalmakta ve yakınları tarafından uyandırılarak tekrar yatak odasına geri götürülmek zorunda bırakılmaktadırlar. Oysaki Eurostrong ® koltuk sayesinde bu sorunlar ortadan kalkmaktadır. Hasta ve yaşlı kişi, sabah salon da bu koltuğa oturtulabilmekte, dinlenme ihtiyacı duyduğunda ya da koltukta uyuya kaldığında, yakınları tarafından tek bir düğmeye basılarak, onları uyandırmaya gerek dahi olmadan, koltuk yatak haline getirilebilmektedir. Uyandıklarında da kolaylıkla koltuk oturur pozisyona getirilebilmektedir. Koltukta bulunan tekerlekler de kolayca yer değiştirilebilmesine imkan sağlamaktadır.Bel ve diz rahatsızlığı çeken ve son derece acı içinde ve büyük güç sarfederek bir koltuğa ya da sandalyeye oturup kalkabilen kişiler için de bu koltuk bir nimet haline gelmektedir.

Eurostrong ® koltuğun oturanı ayağa kaldırma özelliği sayesinde, ayağa kalkma ihtiyacı duyulduğunda koltuk istenilen yüksekliğe kadar kaldırılabilmekte ve hasta kişi zahmetsizce yürümeye başlayabilmektedir. sevil-hn-annesi-k

Yaşlılarda ve rahatsızlığı olan kişilerde sıklıkla dolaşım problemleri de yaşanmakta ve özellikle ayaklarda neredeyse bacak kalınlığının iki misline yaklaşan şişmeler olabilmektedir. Eurostrong ® koltuğun ayakları kalkık pozisyonda tutma özelliği de bu soruna çare olabilmekte ve çoğu hastada ayak, bacak şişme sorunu belirgin şekilde azalmaktadır.

Koltuğun masaj fonksiyonu da dolaşım problemlerinin çözümüne, hareketsizlikten ve tek bir vücut noktasının fazla basınca maruz kalmasından ortaya çıkabilen yatak yaralarının engellenmesine katkıda bulunabilmektedir. Genel olarak koltuklardaki masaj özelliği, yaşlılarda kemik kırılmalarına yol açabildiği için, doktorlar tarafından çok sevilmemektedir. Eurostrong ® koltuktaki masaj özelliği ise yaşlılarda bu tür kemik kırılmalarına yol açabilen yoğurma türü değildir. Masaj özelliği çeşitli hız ve tiplerde titreşimler şeklindedir. (Yine de çok hassas ve kırılgan vücut yapısına sahip hastalarınızda bu özelliği mutlaka doktorunuza danışarak kullanınız.)

(*) Parkinson hastası annesinin fotoğraflarını sitemizde kullanmamıza izin veren Sayın Sevil Hanım’a sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Koltuğun garantisi var mıdır?

Evet Eurostrong® koltuk 2 yıl garantilidir.

Koltuğun hangi renkleri vardır?

Eurostrong® koltuk siyah, koyu kahverengi ve krem-bej olmak üzere üç renkte satışa sunulmuştur. Tümü gerçek deridir.

Bu kadar özelliğe sahipken ve benzerleri 8500-9000 TL gibi fiyatlara satılırken, Eurostrong® koltuk neden bu kadar ucuzdur?

Çünkü, Eurostrong ® koltuk arada herhangi bir bayi olmadan satışa sunulmaktadır. Bayi kar marjı fiyatlardan düşülmektedir.

Deluxe Model ile Standard Model arasında ne fark vardır?

Model-A
Standard Model
Babalara Baba Koltuğu Hediye!
Deluxe Model

Deluxe Model, Standard Modele göre biraz daha geniştir ve koltuğun üst-boyun bölgesi biraz daha uzundur; bu bölgede ve kolçaklarda yastıklama biraz daha fazladır. Her iki koltuk da son derece konforlu koltuklardır. Deluxe Model’in üst bölgesinin daha uzun olması ve koltuğun içindeki yastıklamanın arttırılmış olması, baş ve boyuna, altında bir yastık varmışçasına konfor sağlamaktadır. Bu şekliyle Deluxe Model’in, Standard Modele göre konforu daha da arttırılmış bir koltuk olduğu söylenebilir. Tüm diğer özellikler, iç mekanizma, motor güçleri, masaj ve ısıtma özellikleri her iki koltukta da aynıdır.

Eurostrong® koltuğu aldığım takdirde, nasıl teslim alabilirim?

Koltuğu İstanbul içinde adresinize getirip teslim ediyoruz. Bu durumda ödemesini de nakit veya POS cihazı ile tahsil edebiliriz. İstanbul dışına ise, koltuğu ücreti tarafımızdan karşılanmak kaydıyla, kargo ile gönderiyoruz.

Koltuğu görebileceğim bir yer var mı?

Evet, Bağdat Cad. No: 102/J Küçükyalı İSTANBUL adresinde bulunan showroomuzda koltuğu görebilirsiniz.

Sipariş nasıl verebilirim?

Lütfen hemen bizi 0 (216) 623 10 85 numaralı telefondan arayınız veya bize bir email göndererek isminizi, soyadınızı, telefonunuzu ve ilgilendiğiniz ürünü belirtiniz. Biz derhal sizinle temas kurarız.

Fiyatlarda indirim var mıdır?

Koltuklarımızda zaman zaman kampanyalar yapılmakta ve kampanyalar sırasında fiyatları benzer özelliklere sahip hiçbir koltuk ile kıyaslanamayacak ölçüde düşüktür. Taksitli ödeme seçeneklerimiz de mevcuttur.

Ödemeyi nasıl yapabilirim?

Ödemeyi peşin, banka havalesi veya kredi kartı ile yapabilirsiniz. Koltuğu adresinize teslim ediyor isek, ödemeyi nakit olarak teslim alabiliriz ya da POS cihazı ile kredi kartınızdan tahsil edebiliriz. İstanbul dışında iseniz, banka havalesi veya tüm kredi kartları için mail order ile ödeme yapabilirsiniz.

Kredi kartlarına taksitli satış kampanyanız var mıdır?

Evet zaman zaman anlaşmalı bazı kredi kartlarına 9 taksit kampanyası yapılmaktadır. (Lütfen kredi kartlarındaki kampanyalardaki  geçerli  en son durumunu öğrenmek için  lütfen bizi arayınız.)

Stoklar tükenmeden sipariş vermek için
Tel: (216) 623 10 85

Ürünlerimizi görebileceğiniz showroom adresimiz:

Bağdat Cad. No: 102/J (Minibüs yolu 63 durağı -Tempur Yatak mağazası) Küçükyalı İSTANBUL

 

Who can use Eurostrong® chairs?

Eurostrong® chairs offer a perfect comfort to everyone of all ages. Persons of all ages; children, younge persons or older ones can use it with a lot of pleasure. Chair offer additional uses to disabled or older people. However, as it is the case in the usage of all devices with electricity, young children should not use the motor, massage and heating functions of the chair, without the supervision of an elder.

Does the chair have additional advantages for older or disabled persons?

Yes indeed Eurostrong ® chairs may be used by the elderly and the disabled persons not only to bring additional comfort and simplicity to their everyday activities, but also, it can be used as a “rehabilitation chair” or a “patient chair” The benefits of the chair for the elderly and the disabled persons extends much beyond providing only comfort to their lives.All such customers that use it, express that they are extremely satisfied, they now almost cannot think of continuing their lives without the assistance and comfort provided by this chair. EuroStrong chairs contribute greatly to the quality of the lives of both the older persons or persons suffering from sicknesses as well as their care-takers. sevil-hn-annesi-4kk

For example, patients that have diseases such as alzheimer’s, parkinsons, multiple sclerosis or persons suffering from problems such as such and knee pain, are usually dependent to continue their lives in bed. These persons, occasionally, with great difficulty, try to join the rest of the family members in the living room but in a very short time, they become tired and they feel obliged to go back to their bedroom in order to rest. Or, if this person is old, the family members and care-takers feel very sorry when this old person, becomes tired and start napping in an armchair in the livingroom. So they have to wake him or her up and accompany her/him to bed. However, when they start using the Eurostrong ® chair, when the older or sick person wakes up in the morning, they can let her or him sit on the chair in the living room with the rest of the family during the day and the evening, and in the meantime, whenever she or he needs, they can transform the chair into a bed by raising the leg parts and the lowering the back with a single push of a button. Even if the old person starts napping, they can turn the chair slowly into a sleeping position without waking up the person. This brings enourmous comfort to the sick or old person as she or he can continue his life with the rest of the family without compromising from his or her comfort.

The chair can be moved around the room easily with the help of its wheels. Also the lift function brings great assistance to persons who suffer from knee or back pain. For these persons, sitting in a chair or standing up becomes a tormentingly difficult activity as it gives too much pain. EuroStrong chair provides assistance to these persons by limiting their pain and limiting their need to stand up and sit down. With a single push of a button again, the chair slowly starts to stand up until a position that the person sitting on it takes an upright position and simply continues to walk. Usually people who do not have such pain have difficulty in seeing how much of an increadible assistance this function of Eurostrong chair brings to these persons. They express that they feel like EuroStrong chair have saved their lives.

sevil-hn-annesi-k

Furthermore, older people or people with sicknesses usually have circulation problems and mostly they experience swelling in their legs and feet. Sometimes this swelling becomes so problematic that the size of the legs gets to double the initial size. With the use of the Eurostrong ® chair and keeping the leg rest part up during sitting down, such swelling problems may decrease and even totally -like in the case of our customer’s mother in the photo on the right.

The massage function of the chair also contributes to the bring a solution to circulation problems as well as to the prevention of bed wounds that result due to being subject to too much pressure on one part of the body that is usually experienced by older persons or persons that cannot change their body positions during sleep. Usually in massage chairs, the massage function can cause bone fractures in older people so doctors do not like such chairs. Nevertheless, the massage function of Eurostrong ® chairs do not contain such strong kneading type massage but instead contains vibrating frequency massage types that increases circulation and that is not harmful. Also the massage intensity and the type of massage can be selectively used. (However, we advise you to check with your doctor if you have any doubts and if the person who will use the chair is sensitive and has a fragile body structure)

(*) We would like to express our gratitude and thanks to Mrs. Sevil who permitted us to use the photos of her mother suffering Parkinson’s disesase on our web site.

Does the chair have a warranty?

Yes Eurostrong® chairs are under 2 years warranty within Turkey.

How many color options do we have?

Eurostrong® chairs have 3 color options: black, dark brown and beige-creme. All are genuine leather.

Why is the Eurostrong® chair so cheap despite that it has so many functions and despite that its competitors cost at least 8.500 – 9.000 TL ?

Because we are selling Eurostrong ® chairs without any intermediaries. There are no resellers and we sell it directly to the customers. So we are able to decrease the as much as we can and we also subtract the reseller profit margins from the prices.

What are the differences between Deluxe and Standard Models?

Model-A
MODEL A
Babalara Baba Koltuğu Hediye!
MODEL B

Deluxe Model, has more cushioning in the upper, neck part of the chair and the armrests. Deluxe Model as such is slightly taller than Standard Model. Both chairs are very comfortable chairs. However, as the neck and head part is taller and has more cushioning, the chair provides a greater comfort to the user – as if though there is a cushion underneath his head while usage. As such, we can say that Deluxe Model has an increased comfort levet as compared to Standard Model. Everthing else, i.e. the interior mechanisms, motor powers, the massage and heating functions are identical.

If I order a Eurostrong® chair, how can I receive it?

If you are in Istanbul, we can deliver the chair to your address. In this case, if you wish, you can make the payment in cash or with credit car during the delivery. Whereas, if you are out of Istanbul, we ship you the chair to your address without any charge. (This shipment is free of charge until the ground floor.)

For orders from abroad or for  import requests, please contact us. We will get back to you immediately.

Can I see the chair before buying it?

Of course. We have a showroom at Bağdat Street. No: 102/J Küçükyalı İSTANBUL and you can see it there.

How can I order?

You can immediately call us at 0 (216) 623 10 85 or you can send us an email indicating your name, surname, telephone number and if possible the model and color of the chair you selected. We will immediately contact you back.

Are there discounts on the prices?

From time to time, we announce campaigns and at those times the prices are uncomparably suitable than any chair available in Turkey with similar specs and functions. We also have special campaigns for payments with installments for certain credit cards. (Please check details with us)

How can I make the payment?

You can make the payment in cash, with bank transfer or with credit card. If we are delivering the chair to your address, you can make the payment to our personnelle or you can make the payment with credit card that our personnelle will bring with them. If you are out of Istanbul, you can make the payment either with a bank transfer or with mail order by your credit card.

Do you have any campaign for paying in installments with caredit cards?

Yes indeed, from time to time, we have agreements with certain credit cards to have payments with several installments (currently 9 for example). Please check with us to learn the current available campaign.

If you liked our chair and wish to pass your order immediately, please contact us at:
Tel: (216) 623 10 85