Neden Yangın Kasası?Why Fire Safe?

Hırsızlığa karşı koruma sağlaması amacıyla alınan çelik kasalar, herhangi bir yangın durumunda, kasa içindekilerin saniyeler içerisinde yok olmasına yol açabilmektedir. Bunun sebebi bir yangın sırasında kasa içi  sıcak ve basıncının dışarıya göre çok daha hızlı bir şekilde artmasıdır. Bu da doğal olarak, kasa içindeki evrak, para ve kıymetli eşyanın, kasanın içinde durması halinde, dışarıya göre çok daha hızlı bir şekilde tahrip olması ile sonuçlanabilmektedir. 

Bu sebeple hırsızlığa karşı koruma sağlanması amacıyla alıcak çelik kasa ve para kasalarında yangına karşı koruma özelliğinin bulunup bulunmadığında da dikkat edilmesi önemlidir

galatasaray-yangin

Galatasaray Universitesi Yangını - Yangın KasasıSon denemde ülkemiz basınında yer alan, Galatasaray Üniversitesi yangını sebebiyle çok sayıda tarihi eser ve kitabın kül olması (http://www.ntvmsnbc.com/id/25416067/) ve Polat Tower Residence   gibi yangına karşı son derece etkin önlemlerin alındığı yeni nesil bir binada dahi  yangın çıkabildiğinin görülmesi (http://www.hurriyet.com.tr/gundem/21001503.asp),  her ne sebeple olursa olsun, kaybedilmesi göze alınamayacak para, kıymetli evrak ve eşyaların güvenliği için alınacak kasalarda yangın güvenliğinin de aranması gerektiğine dair bilinci ve talebi artırmıştır.

polat-tower-yangin2

Diğer taraftan, ülkemizde üretilen ya da satılan çok çeşitli kasa markası, kasalarının yangına karşı da koruma sağladığını iddia etmektedir. Ancak bu kasalarda çoğunlukla yangın sertifikası bulunmamaktadır. Yangına karşı koruma sağladığı iddia edilen bir kasanın sertifikasının olmaması, bu kasanın yangına karşı dayanıklılığının test edilmediği ve dolayısıyla gerçekten koruma sağlayıp sağlamadığının bilinemeyeceği anlamını taşımaktadır. 

Polat Towerda yangın ve yangın kasası

Bir kasanın uluslararası sertifikasısının bulunması ise, o kasanın bir yangın durumunda koruma sağlayacağının test edildiğini ve garanti altına alınmış olduğunu gösterir. Bu sebeple, kasa alımlarında bir kasanın uluslararası yangın sertifikasının olup olmadığının sorgulanması gerekir.  

Özellikle banka gibi kurumsal firmaların alımlarında  ve kamu ihalelerinde bu durumun gözardı edildiği ve bir kasanın yangına dayanıklı olması istenilirken uluslararası sertifikasının olup olmadığına bakılmaması ve ihale şartnamesine sertifika istenildiğine dair bir madde yazılmaması, ihale sonucunda yangın koruması olduğu iddia ama bu özelliği kuşkulu kasa alımları ile sonuçlanmaktadır. Bu sebeple, kasa alım şartnamelerinde, eğer alınacak kasaların yangına karşı koruma sağlanması isteniliyorsa, o kasaların uluslararası yangın koruma sertifikalarının bulunmasının istenilmesi büyük önem taşımaktadır.  

EuroStrong yangına dayanıklı çelik kasalar, yangına karşı koruma sağladığı ulusalarası sertifikalar  ile test edilmiş ve koruma sağlayacağı garanti altına alınmış kasalardır.

Daha ayrıntılı bilgi ve siparişler için 
Tel: (216) 623 10 85